Czy nadal warto inwestować w mieszkania pod wynajem?

8/3/2023

Czy nadal warto inwestować w mieszkania pod wynajem?
Czy nadal warto inwestować w mieszkania pod wynajem?

Czy nadal warto inwestować w mieszkania pod wynajem?

Zakup mieszkania deweloperskiego pod wynajem od zawsze było dobrym pomysłem na pomnażanie kapitału i zabezpieczenie sytuacji finansowej na przyszłość. Czy obecnie w dobie wysokiej inflacji, niestabilnych stóp procentowych i kredytu 2% to nadal dobra inwestycja? Jakie plusy i minusy ma zakup mieszkania pod wynajem? Podpowiadamy.

Jednym z niewielu rozwiązań, które zapewniają stabilny oraz bezpieczny dochód są nieruchomości. Jak każda inwestycja, także w lokale, ma swoje plusy i minusy. Warto poznać wszystkie „za” i „przeciw”, by realnie ocenić skalę zysków i potencjalnych zagrożeń.

 

Plusy inwestycji w mieszkanie na wynajem

  1. Dochód pasywny

Wynajmowanie mieszkania często generuje stały pasywny dochód, który może służyć jako dodatkowe źródło przychodów lub pomóc w pokryciu kosztów kredytu hipotecznego.

  1. Wartość inwestycji

W dłuższym okresie wartość nieruchomości zazwyczaj wzrasta, co gwarantuje zysk w przypadku późniejszej sprzedaży lokalu.

  1. Ochrona przed inflacją

Wartość nieruchomości i czynszu mogą rosnąć wraz z inflacją, co zapewnia pewien stopień ochrony przed spadkiem wartości pieniądza.

 

Minusy inwestycji w mieszkanie na wynajem

  1. Ryzyko „przestojów”

Warto się przygotować na sytuację, w której mieszkanie może pozostawać puste między najemcami, co oznacza czasowy brak dochodu z wynajmu i konieczność pokrywania kosztów utrzymania lokalu ze środków własnych.

  1. Odpowiedzialność wynajmującego

Właściciel mieszkania pod wynajem ponosi odpowiedzialność za utrzymanie nieruchomości i rozwiązywanie problemów wynikających z jej eksploatacji, np. remontów.

  1. Koszty dodatkowe

Poza kredytem hipotecznym trzeba liczyć się z różnymi innymi kosztami, takimi jak podatki, ubezpieczenia czy opłaty za zarządzanie nieruchomością. Należy pamiętać, że do kosztów zakupu mieszkania trzeba dodać koszty jego wykończenia, jak również nieprzewidzianych wydatków.

  1. Zmieniające się przepisy

Przepisy dotyczące wynajmu zmieniają się, co wpływa na obowiązki inwestorów i opłacalność inwestycji. Warto wiedzieć, że w styczniu 2024 r. nastąpi najwyższy w historii wzrost podatków od nieruchomości. Jak wysokich stawek należy się spodziewać?

Właściciel lokalu mieszkalnego zapłaci maksymalnie o 15 groszy za 1 m2 więcej niż w 2023 roku – czyli 1,15 zł za m2. Oznacza to, że właściciel 60-metrowego mieszkania zapłaci nie 60 a 69 zł rocznie. Więcej zapłacą również właściciele garaży – stawka wzrośnie o 1,46 zł za m2, czyli z 9,71 zł do 11,17 zł. Warto te koszty także uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o zakupie lokalu pod wynajem – mówi Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home.

 

Zakup mieszkania od dewelopera pod wynajem za gotówkę

Na duże zyski możemy liczyć, szczególnie jeśli mamy gotówkę na zakup lokalu i wybierzemy mieszkanie od dewelopera atrakcyjne pod względem inwestycyjnym. Z pewnością liczne udogodnienia tj. lokalizacja, zielona przestrzeń, parking, bogata infrastruktura handlowa i atrakcje dla dzieci sprawią, że nieruchomość zyska na wartości. Doskonałym przykładem dochodowej inwestycji jest osiedle Miasteczko Jutrzenki od Aurec Home zlokalizowane na zielonych Włochach, z prywatną strefą sportowo-rekreacyjną Aurec Active.

Inwestycja w mieszkania prosto od dewelopera niesie za sobą aż 2 potencjalne źródła zarobku. Pierwszy z nich wynika bezpośrednio z comiesięcznych zastrzyków gotówki, jakie można osiągać dzięki przeznaczeniu takiej nieruchomości pod wynajem. Taki dochód może wynieść od 2000 do nawet 5000 złotych miesięcznie. Drugą korzyść stanowi również sama wartość nieruchomości, która będzie rosła z biegiem kolejnych lat. W efekcie, po 10 czy 15 roku użytkowania, cena, jaką można uzyskać z ewentualnej sprzedaży mieszkania, będzie nawet 2-krotnie wyższa niż ta, którą trzeba było zapłacić za jego zakup.

 

Czy warto wziąć kredyt na zakup mieszkania pod wynajem?

Bezsprzecznie największą zaletą wzięcia kredytu na mieszkanie od dewelopera pod wynajem jest to, że „kredyt sam się spłaca”. Najkorzystniej jest, gdy przychody z wynajmu przekraczają koszty ponoszone w związku ze spłatą rat. Co więcej, inwestor płaci za mieszkanie, które po spłacie kredytu będzie wyłączną jego własnością.

Jednak kredyt na mieszkanie pod wynajem to inwestycja długoterminowa, której opłacalność należy rozpatrywać ostrożnie i musi być ona poparta solidnymi obliczeniami, aby móc powiedzieć, że warto ten kredyt zaciągnąć. Dlatego szacując opłacalność kredytu na mieszkanie pod najem, dobrze jest poczynić pewne założenia, które znacznie ułatwią obliczenia. Mowa tu o stałości cen, wynagrodzeń, czynszów, kosztów, inflacji i stóp procentowych. Parametry te z pewnością się zmienią na przestrzeni lat, jednak prawdopodobnie długoterminowo będą to zmiany dość proporcjonalne. Statystycznie rzecz ujmując, mieszkanie kupione na kredyt powinno się zwrócić po ok. 30-35 latach, co oznacza stopę zwrotu rzędu 3% rocznie.

Dla zobrazowania sytuacji, w której bierzemy kredyt na zakup mieszkania pod wynajem, dobrze jest porównać koszt raty kredytu z kosztem wynajmu mieszkania. I tak osoba żyjąca w pojedynkę, dysponująca wkładem własnym 50 000 zł przy kredycie na kw. 500 000 zł zaciągniętym na 30 lat z rządowym dofinansowaniem, czyli oprocentowaniem 2% (+ marża banku), będzie płaciła raty w kwocie 2584 zł przez 10 lat. W kolejnych 20-latach raty będą wynosić 2933 zł (oprocentowanie 8.69 zł1). W kwocie 550 000 zł można kupić na rynku pierwotnym w stolicy rozkładową kawalerkę lub kompaktowe mieszkanie 2-pokojowe. Wynajem kawalerki w Warszawie waha się w przedziale 2500 zł – 4500 zł, zaś mieszkania 2-pokojowego 3000 zł – 5500 zł. Liczby mówią same za siebie, a różnica w kosztach jest wręcz zaskakująco wysoka. Warto dodać, że kupując mieszkanie od dewelopera na kredyt, wpłacamy do banku co miesiąc ratę za mieszkanie, do którego mamy pełne prawa, a wynajmując lokal, płacimy do czyjejś kieszeni, nierzadko o wiele wyższą kwotę niż rata kredytu – komentuje Mariola Żak z Aurec Home.

 

Czy na wynajmie mieszkania na kredyt można zarobić?

Mieszkanie kupione na wynajem i finansowane kredytem hipotecznym może być dobrą, długoterminową inwestycją, ale tylko wówczas, gdy wybierzemy atrakcyjną ofertę mieszkaniową od zaufanego dewelopera. Dlatego, jeśli chcesz pomnożyć swoje oszczędności zainwestuj w nieruchomości z wysoką rentownością od Aurec Home — kup dwa lokale w cenie jednego. Mowa tu o zakupie mieszkania z osiedla Miasteczko Jutrzenki, o dużym metrażu – 90 m2, które jest podzielone na dwa mniejsze w pełni funkcjonalne mieszkania, w sporo niższej cenie za metr kwadratowy. W tej inwestycji zyskiem są zarówno niższe koszty początkowe, jak i większy zwrot z inwestycji.

Kupując dwa odrębne, małe mieszkania, typu kawalerka lub małe „dwójki”, trzeba zapłacić razy dwa. W przypadku nieruchomości o większym metrażu, która zostanie podzielona, zyskuje się dwa niezależne lokale, za niższą kwotę w przeliczeniu na metr kwadratowy. Dzięki mniejszemu wkładowi finansowemu już na starcie kupujący oszczędza i może liczyć na większy zwrot z wynajmu – tłumaczy Mariola Żak.

Zakup mieszkania na wynajem może przynosić zyski, znacznie wyższe od średniej tym osobom, które dobrze znają prawa i reguły rządzące rynkiem najmu i kupią budżetowe mieszkanie w dogodnej lokalizacji. Najemcy, chcąc zarobić na wynajmie, muszą także inwestować w lokal pod względem wyposażenia i wykończenia, a także utrzymywać dobre relacje z lokatorami.

Przyjęte oprocentowanie (8,69%) to średnia dla nowo udzielanych kredytów według najnowszych dostępnych danych NBP. Wartości rat i kwoty do spłaty dla „Bezpiecznego kredytu 2%” zostały wyliczone przy założeniu, że oprocentowania tego kredytu jak i średnia ważona na rynku są sobie równe. Wartości rat i kwoty do spłaty dla „Bezpiecznego kredytu 2%” zostały wyliczone przy założeniu, że oprocentowania tego kredytu jak i średnia ważona na rynku są sobie równe.

CHCESZ ZAINWESTOWAĆ
W MIESZKANIE NA WYNAJEM?

Miasteczko Jutrzenki - Dzielnica Lawendy

NAPISZ DO NAS

Informujemy, że w przypadku wyrażenia zgody w jednym lub w kilkuwyżej wymienionych celach, przysługuje Pani/Panu prawo do cofnięcia ...Więcej

Więcej
aktualności

Dzielnica Lawendy, wizualizacja nocna

7/24/2023

Kolejny etap Miasteczka Jutrzenki od Aurec Home już w sprzedaży!

Aurec Home zakończył III etap budowy ekologicznego osiedla Miasteczko Jutrzenki

2/21/2023

Aurec Home zakończył III etap budowy ekologicznego osiedla Miasteczko Jutrzenki

Żłobek i przedszkole na terenie Miasteczka Jutrzenki!

3/6/2023

Żłobek i przedszkole na terenie Miasteczka Jutrzenki!

FooterImage

AUREC HOME HOLDING
Sp. z o.o.

ul. Jutrzenki 111A
02-231 Warszawa

Biuro sprzedaży
O inwestycji

Miasteczko Jutrzenki to nowoczesne osiedle mieszkaniowe zlokalizowane przy ul. Jutrzenki w Warszawie.

2024 Aurec Home Wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności